کابلشو چیست ؟ انواع کابلشو را از کجا تهیه کنیم ؟

کابلشو چیست ؟ انواع کابلشو را از کجا تهیه کنیم ؟

الکتروسدن افتخار این را دارد که به تولید و توزیع انواع کابلشو بر اساس کاربرد کابلشوها در جدول استاندارد کابلشوها بپردازد .

در حال حاضر الکتروسدن به توزیع و تولید برندهای متنوعی همچون کابلشو کلاته KALATEH، کابلشو کلوته KLAUTEH و دیگر برندهای وارداتی می پردازد . همانطور که متخصصین و اهل فن اذعان دارند این برند معتبر یعنی کلاته و کلوته سهم بزرگی از این بازار را دارا می باشند .

در مقاله زیر به این موضوع پرداخته ایم که که کابلشو چیست و چه کاربردهایی دارد .

در اتصالات کابل، کانکتورها به دو قسمت تقسیم می شوند :

  • کابلشو : که در سرکابل نقش برقراری جریان الکتریکی بین هادی کابل با سایر تجهیزات شبکه را برعهده دارد.
  • دوراهه یا موف : که در مفصل کابل وظیفه برقراری جریان الکتریکی بین هادی  کابل ها به یکدیگر را دارد.

 

در صورتی که کانکتورها به صورت صحیح نصب نگردد و یا سایز مناسب با سایز هادی کابل انتخاب نشود، می تواند موجب خطا در اتصالات کابل باشد. دو نوع از متدوال ترین از خطاها که از این ناحیه به سرکابل و مفصل وارد می شود به شرح زیر است :

  • بالا رفتن دما به علت مقاومت بالای ایجاد شده به خاطر اتصال سست
  • شکست الکتریکی در مفصل کابل به علت وجود نقاط تیز بر روی دوراهه، که خود سبب افزایش استرس الکتریکی می گردد.

 

همچنین دو تکنولوژی متفاوت از انواع کابلشوها و دوراهه ها امروزه در صنعت برق وجود دارد.

  • اتصالات پرسی
  • اتصالات پیچی.

 

چه از کانکتور نوع پیچی استفاده شود چه از نوع پرسی، سازگاری کانکتور با سایر تجهیزات اتصالات کابل مهم است یعنی اگر جنس هادی آلومینیومی باشد باید از کابلشو آلومینیوم اسفتاده شود و اگر قرار است به هادی آلومینیومی به شبکه مشی وصل شود باید از کابلشو بیمتال استفاده شود و اگر هادی مس باشد باید از کابلشو مسی استفاده شود.

در هنگام نصب از انواع کانکتورها د باید به میزان طول کانکتور، عایق کابل از روی هادی برداشته شود. همچنین قبل از قرار دادن کانکتور داخل هادی کابل، باید هادی کابل توسط برس سیمی پاک گردد تا هرگونه اکسیداسیون از روی آن برداشته شود.

کابلشوی پرسی :

اتصالات پرسی باید توسط دستگاه مخصوص پرس کابلشوی هیدرولیکی یا دستی با لقمه های مناسب بر روی هادی کابل پرس گردند. دو نوع از لقمه های متداول برای پرس کردن به شرح زیر می باشند.

  • لقمه ای 6 ضلعی
  • لقمه های گرد

در ایران عمدتا لقمه های 6 ضلعی مورد تایید بهره برداران و ناظران شبکه برق می باشند.

 

گاهی مواقع ممکن است قطر هادی کابل کمتر از میزان قطر داخلی دوراهه و یا کابلشو باشد، در این صورت در هنگام نصب متصدی نصب ممکن است تصمیم به استفاده از دوراهه و کابلشو با سایز کوچکتر بگیرد. چرا که گمان میکند که استفاده از سایز کوچکتر موجب میشود که بعد از نصب اتصال سستی نداشته باشیم. ولی باید بدانیم که او مجاز به استفاده از سایز پایین تر دوراهه و کابلشو نمی باشد چرا که سایز کوچکتر مناسب برای عبور جریان نامی در نظر گرفته شده برای آن سایز کابل نمی باشد.

لقمه های شش ضلعی نام خود را به خاطر شکل شش ضلعی ای که دارند گرفته اند. که همانطور که اشاره شد در ایران این سری لقمه ها مورد تایید ناظرین و بهره بردارها می باشند. اصولا برای نصب کابلشو، پرس کابلشو باید از بالای لوله شروع گردد و به پایین آن ادامه پبدا کند و برای پرس دوراهه پرس باید از وسط دوراهه شروع گردد.

نظر خود را درج نمایید

Your email address will not be published. Required fields are marked *


تماس تلفنی
Open chat
واتس اپ